Czyli ABC przebywania na słońcu
Na temat tego czy opalać się należy, czy nie, trwają dyskusje. O plusach i minusach opalania poczytać możecie tu, tymczasem skupmy się na tym, jak opalać się mądrze. Pamiętajmy, że nie musimy leżeć plackiem na plaży, będąc aktywnym również nie unikniemy ekspozycji na słońce.
Jak się opalać
Odpowiadając krótko – rozsądnie i z umiarem. Oto kilka najważniejszych porad dotyczących przebywania na słońcu.:
Poszukaj schronienia w południe
– Unikaj słońca w godzinach południowych. 10-16 to czas, w którym lepiej poszukać schronienia i nie narażać się na bezpośrednie promienie słoneczne. Oczywiście dotyczy to głównie lata, zimą (o ile nie przebywamy w tropikach) raczej nic nam z tego powodu nie grozi. W południe łatwo o udar i oparzenie słoneczne, a poszukujący złotej opalenizny również osiągną lepsze rezultaty unikając tych godzin. Dotyczy to każdego, ale w szczególności dzieci i osób starszych.
Zdradliwe chmury
– Pamiętaj, że to, że niebo jest zachmurzone, nie znaczy, że słońce nie operuje. Chmury zatrzymują tylko niewielką część promieniowania UV. Dlatego w pochmurne dni należy zachować takie same środki ostrożności jak przy ładnej pogodzie. To samo dotyczy szyb – nie zatrzymują one promieniowania UVA, które wnika głęboko do skóry, przyśpieszając procesy starzenia. Zatrzymują one za to promieniowanie UVB, odpowiedzialne m.in. za produkcję witaminy D. Więcej o promieniu UVA i UVB przeczytasz tutaj.
Używaj kremu nie tylko nad morzem
Słońce świeci nie tylko nad morzem. W górach jego działanie jest jeszcze silniejsze, promieniowanie UV rośnie wraz z wysokością. Piasek, woda i śnieg odbijają promieniowanie UV, zwiększając siłę jego oddziaływania. To wymaga zastosowania dodatkowej ochrony.
Noś nakrycie głowy
– Chroń głowę i oczy. Lekkie nakrycie głowy i okulary słoneczne z filtrem UV są bardzo wskazane zawsze, gdy jesteśmy wystawieni na silne promieniowanie słoneczne. Dotyczy to szczególnie dzieci i osób starszych – ryzyko udaru termicznego to nie przelewki.
Nie bądź jak naleśnik
– Unikaj długotrwałego leżenia plackiem na plaży, to najprostsza droga do poparzenia słonecznego.
Pij wodę
– Dbaj o dobre nawodnienie organizmu. Najlepiej miej przy sobie cały czas butelkę z wodą i popijaj od czasu do czasu. Soki owocowo-warzywne są również wskazane. – Osoby o jasnej cerze i z dużą ilością znamion szczególnie powinny chronić się przed działaniem promieni słonecznych. Dobrze jest również od czasu do czasu umówić się na kontrolę u dermatologa.
Używaj kosmetyków z filtrem UV
– Stosuj kosmetyki z filtrem UV. Krem z filtrem jest obowiązkowym wyposażeniem na plażę i w góry. Powinno się w ten sposób zabezpieczać całą powierzchnię skóry wystawioną na słońce, a w szczególności twarz, usta i wszystkie części ciała narażone na największą dawkę promieniowania UV (np. kark i ramiona). Ważne! Pamiętaj, że by krem należycie działał, należy go nałożyć sporą ilość. Dla osoby dorosłej jest to około 35 ml na całe ciało. Co więcej, smarowanie należy powtarzać co 2-3 godziny i po każdym wyjściu z wody, aktywności fizycznej czy wycieraniu się ręcznikiem. Inaczej ochrona nawet przy najwyższym SPF może nie być wystarczająca. Więcej o rodzajach filtrów UV i o tym jak je stosować przeczytasz tu.